Cegła ręcznie formowana czy tradycyjna cegła maszynowa

 

Większość z nas nie zna się na tyle na artykułach budowlanych, żeby być pewnym co jest lepsze dla naszego projektu, dlatego warto zapytać specjalistę, albo samemu zgłębić wiedzę na dany temat. W internecie jest wszystko. Możemy nie tyko zasięgnąć informacji technicznej, ale także obejrzeć interesujące nas produkty, jak np. cegła ręcznie formowana, a na koniec nawet zamówić, jak w sklep.auroks.pl/cegla-recznie-formowana lub innym sklepie z równie szeroką ofertą.

 

Cegła ręcznie formowana na ścianie starego budynku i popsuty dach.
Cegła ręcznie formowana na ścianie starego budynku.

 

Charakterystyka cegieł ręcznie formowanych:

 

  • Cegła ręcznie formowana się obsypuje.

Tak. Nie jest to mankament jakości lecz efekt zamierzony, bowiem cegły przed wypaleniem posypuje się piaskiem, żeby można je było łatwiej wyjąć z foremek oraz żeby się nie sklejały w trakcie wypalania. Jest to także ochrona przed zabrudzeniami w trakcie murowania.

  •  Cegły ręcznie formowane mają mniejszą wytrzymałość.

Tak, rzeczywiście, ale wytrzymałość rzędu 150kg/cm2 jest wystarczająca przy obciążeniach, jakim jest poddawany ten rodzaj cegły. Zwykle ściany wykonane z cegieł ręcznie formowanych unoszą wyłącznie własne obciążenie, co znaczy, że ich wytrzymałość zostaje wykorzystana w niewielkim stopniu.

  •  Cegły ręcznie formowane mocno chłoną wilgoć.

Tak, to również prawda, ale tak szybko jak cegła ręcznie formowana chłonie wodę, tak szybko ją również oddaje. Dzięki temu wiele cegieł tego typu sprawdza się w różnych warunkach atmosferycznych. Trzeba jednak upewnić się najpierw u producenta, które z cegieł ręcznie formowanych można stosować na zewnątrz, a które wyłącznie wewnątrz.