Rodzaje cegieł klinkierowych.

Zanim zaczniemy budowę domu na własną rękę, nie decydując się na „gotowca” z katalogu na istniejącym już pod miastem osiedlu, warto przeglądnąć oferty sklepów z artykułami budowlanymi. Oferta na rynku jest dość bogata. My z mężem możemy polecić https://sklep.auroks.pl/cegly-klinkierowe , gdzie fachowa obsługa i duży wybór produktów (nawet cegieł klinkierowych), pomogły nam w podjęciu decyzji, których dzisiaj (rok po przeprowadzce) nie żałujemy.

Cegły klinkierowe na ścianie budynku.
Cegły klinkierowe na ścianie.

Największy problem mięliśmy z wyborem cegieł klinkierowych. Okazało się, że istnieją różne ich rodzaje. Cegły klinkierowe mają bowiem wiele zastosowań. Wszystkie cegły klinkierowe są mrozoodporne, wszystkie powstają w procesie wypalania gliny, wszystkie muszą się charakteryzować dopuszczalną nasiąkliwością maximum 6% i posiadać odporność na ściskanie powyżej 30MPa. Różnią się natomiast strukturą, ze względu na odmienne przeznaczenie.

Występują następujące rodzaje cegieł:

  • cegły perforowane – charakteryzują się tym, że stopień perforacji ich powierzchni wynosi ponad 10 % ogólnej powierzchni kładzenia. Stosuje się tego rodzaju cegły klinkierowe do wznoszenia rozmaitych konstrukcji naziemnych. Nie stosuje się ich natomiast ani do budowy ani do obudowy przewodów kominowych i wentylacyjnych.

  • cegły szczelinowe – ich stopień perforacji, w odróżnieniu od poprzedniego rodzaju cegieł klinkierowych, nie może przekraczać 10 %. Zastosowanie tych cegieł jest podobne, jak w przypadku cegieł perforowanych, z tym że cegły szczelinowe mogą stanowić także obudowę kominów, jeśli szczelnie wypełnimy szczeliny zaprawą murarską.

  • Cegły pełne – czyli takie bez perforacji. Tego rodzaju cegieł klinkierowych używa się przy budowie rozmaitych konstrukcji w najróżniejszych warunkach atmosferycznych. Możemy z nich zbudować studnie, przewody kanalizacyjne, kominowe i wentylacyjne oraz ich obudowy bez żadnych ograniczeń.